Başvuru SmartFatura Entegrasyon avantajları hakkında
bilgi almak için Hemen Arayın!
 0 850 532 3700

Biz Sizi Arayalım!


Soru : E-Fatura İptali

  Engin SEZGIN       19 Ağustos 2014 - Salı
Cevap :

Soru: E-Fatura Nasıl İptal Edilir?   Cevap: Eğer Temel E-Fatura ise;  Temel E-Fatura’yı Kağıt Faturada Olduğu Gibi Noter üzerinden red / iptal yapabilirsiniz.   Eğer Ticari E-Fatura ise; 1.) Uygulama Yanıtı İle “red” cevabı göndererek “red” edilebilir. 2.) 8 iş günü süresi geçmiş ise Ticari E-Fatura’yı Kağıt Faturada Olduğu Gibi Noter üzerinden red / iptal yapabilirsiniz. E-Fatura […]


Soru : Ticari E-Fatura İptal / Red

  Engin SEZGIN       19 Ağustos 2014 - Salı
Cevap :

Soru: Ticari E-Fatura Nasıl Red Edilir?   Cevap: 1.) Uygulama Yanıtı İle “red” cevabı göndererek “red” edilebilir. 2.) 8 iş günü süresi geçmiş ise Ticari E-Fatura’yı Kağıt Faturada Olduğu Gibi Noter üzerinden red / iptal yapabilirsiniz. E-Fatura Yeni Bir Fatura Türü Değildir. Kağıt Faturanın Tabi Olduğu V.U.K. geçerlidir. Not: E-Fatura Sisteminde Red / İptal / Hatalı […]
Soru : Temel E-Fatura İptal / Red

  Engin SEZGIN       19 Ağustos 2014 - Salı
Cevap :

Soru: Temel E-Fatura İptal yada Red nasıl yapılır? Cevap: Temel E-Fatura’yı Kağıt Faturada Olduğu Gibi Noter üzerinden red / iptal yapabilirsiniz. E-Fatura Yeni Bir Fatura Türü Değildir. Kağıt Faturanın Tabi Olduğu V.U.K. geçerlidir.   Not: E-Fatura Sisteminde Red / İptal / Hatalı E-Faturaları Mutlaka Arşiv’de Saklamanız Gerekmektedir.  


Soru : e-Fatura Paneli ile Başladım Entegrasyon Yöntemine Geçmek İstiyorum?

  Engin SEZGIN       25 Nisan 2014 - Cuma
Cevap :

Başvuru aşamasında belirlemiş olduğunuz e-fatura entegrasyon yöntemini daha sonra değiştirebilirsiniz. Değiştirme işlemini yapmak için; Talebinizin belirtildiği dilekçenizi kaşeli ve imzalı olarak Gelir İdaresi Başkanlığının 0 312 302 1555 numaralı faks numarasına faks ile ve Başkanlığın “Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) İlkadım Caddesi 06450 Dikmen/ANKARA” adresine göndermeniz gerekmektedir.
Soru : Yanlış Gelen E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

  Engin SEZGIN       23 Nisan 2014 - Çarşamba
Cevap :

Firmanız ile hiç bir ilgisi olmadan sadece yanlış VKN numarası girerek gelen Temel e-faturalarda; 1.) E-Fatura Sisteminde “Kağıt Fatura” keserken tabi olduğunuz “V.U.K” geçerlidir. Kağıt faturada olduğu gibi e fatura sistemi üzerinden gelen hatalı bir faturaya harici yollardan (noter ya da mahkeme kanalıyla) itiraz edebilirsiniz. 2.) İade olarak “Temel Fatura” Kesebilirsiniz.  


Soru : e-Fatura uygulamasına başvurduktan sonra kağıt fatura düzenleyebilir miyim?

  Engin SEZGIN       23 Nisan 2014 - Çarşamba
Cevap :

  E-Fatura kullanmaya başladıysanız, efatura.gov.tr internet adresinde yayınlanan “Kayıtlı Kullanıcılar” listesinde bulunan mükelleflere “sadece” elektronik fatura düzenleyebilirsiniz. Eğer fatura düzenleyeceğiniz firma söz konusu listede yayınlanmış bir mükellef değilse kağıt fatura düzenlemeye devam edebilirsiniz.